SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z OFERTĄ PORADNI
NA ROK SZKOLNY 2017/2018

Informator Poradni


                                                                                                                                                            Dodano 11.09.2017 r.
„POCZYTAJ MI, MAMO” – ZAJĘCIA WARSZTATOWE DLA MAM Z DZIEĆMI


W dniach 17, 24, 29 sierpnia oraz  5 września 2017r. w Klubie Młodych Mam przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce odbył się cykl czterech spotkań dla mam i ich dzieci w wieku przedszkolnym.

Celem zajęć było zapoznanie rodziców i dzieci z ciekawymi pozycjami książkowymi, sprzyjającymi rozwijaniu kreatywności, zachęcającymi do dalszego kontaktu z literaturą, rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci, wskazanie mamom możliwości stymulowania rozwoju swoich pociech w oparciu o czytanie oraz pogłębianie więzi między mamami i dziećmi poprzez wspólne spędzanie czasu.

Na pierwszym spotkaniu zaprezentowane zostały picture booki, czyli książki obrazkowe – wydawane zazwyczaj w dużym formacie, pozbawione tekstu, za to bogato ilustrowane. Książki te przyciągają wzrok dzieci, sprzyjają m.in. rozwijaniu spostrzegawczości, myślenia przyczynowo-skutkowego, pamięci wzrokowej, zdolności językowych. Podczas spotkania dzieci nie tylko poznały wybrane pozycje dostępne na rynku wydawniczym, ale stworzyły także metodą kolażu własne strony picture booka.

            Kolejne zajęcia poświęcone zostały specjalnej formie picture booka, jaką jest leporello – książeczka harmonijkowa. Dzieci bawiły się wyszukując określone elementy na obrazkach, licząc je, porównując krokami długość książek Wiele radości sprawiła im zabawa ruchowa: łapanie Pikotka (bohatera jednej z książek) za ogon. Pod opieką i z pomocą mam dzieci utworzyły własne strony połączone motywem drogi, które po ukończeniu zostały złożone w jedną harmonijkową książeczkę.

            Na trzecim spotkaniu do wspólnej zabawy wciągnęły dzieci książki interaktywne Herve Tullet’a. Wypełnianie poleceń zawartych na kolejnych stronach przynosiło dzieciom wiele radości, np. wciskały barwne kropki, potrząsały książką, powtarzały zaklęcia i sprawdzały,  jaki efekt przyniosą ich działania. Wzorem książeczki „Figle migle” odciskały paluszki zanurzone w farbie na splątanych liniach, chodziły po „chodniczku”z kolorowych kółek zgodnie z poleceniem. Składały także Turlututu z przygotowanych elementów oraz układały labirynt („Memo. Labirynty”  H. Tullet’a).

Ostatnie spotkanie służyło prezentacji ulubionych ciekawych książeczek uczestników zajęć. Dzieci i mamy nie tylko oglądały przyniesione książki, ale także układały obrazek z książeczki-układanki „Żeloglutki na placu budowy”. Pomagały także Panu Kuleczce (bohaterowi serii W. Widłaka) w odzyskaniu zgubionego nosa – doczepiały nosy z zasłoniętymi oczami. Przygotowały również, wzorem „Zabawy w oczka” H. Tullet’a  książeczkę ze stronami-maskami.

 

                                                                                                                                                                         Prowadząca: J. Samojlik