Ferie z wyobraźnią

 

„Ferie z wyobraźnią” organizowane przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną niepostrzeżenie weszły do tradycji zimowych spotkań z uzdolnionymi najmłodszymi mieszkańcami Hajnówki. W tym roku szkolnym zajęcia rozwijające zainteresowania czytelnicze i artystyczne zdolności młodziutkich hajnowian (uczniów szkoły podstawowej) odbyły się w drugim tygodniu ferii zimowych (28.01.-1.02.2019r.). Do grona przygotowujących i prowadzących spotkania (Justyny Samojlik, Hanny Klimiuk) dołączyła doświadczona pedagog – Halina Wasiluk.

 „Z pewną nieśmiałością” sięgnęłyśmy w tej edycji po książki nieszablonowe ze względu na formę, ale też zawartość treściową (wszystkie pozycje lekturowe nagrodzone przez znawców literatury dziecięcej). Wydawało nam się, że może być trudniej (czytaj: dla dzieci – nudniej), gdy ma się do czynienia z lekturami, najogólniej rzecz ujmując, z pogranicza wiedzy o kulturze („Cuda-wianki. Folklor dla najmłodszych” M. Oklejak, „12 półtonów” Z. Kisielewskiej), językoznawstwa („Sylaboratorium” praca zbiorowa). Pozostałe dwie pozycje książkowe – choć z fabułą - były nieproste dla młodych czytelników ze względu na sposób ujęcia tematu: „reporterskie” spojrzenie na ludzko-psie przyjaźnie („Lolek” A. Wajraka) lub sam temat: dobro-zło w nowej uwspółcześnionej „baśni” („Czarownica piętro niżej” M. Szczygielskiego).

Dobre książki bronią się same. I mamy nadzieję, bo o to w tym wszystkim chodzi – zdobywają serca i umysły młodych czytelników.

Niezbędny komfort wspólnej zabawie zapewnili sponsorzy. Do prac plastycznych dzieci mogły wykorzystywać różne materiały dzięki hojności Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Starostwa Powiatowego, a posilać się słodkimi przekąskami dzięki dobroci serca właścicieli „Piekarni Podolszyńscy”.

Spójrzcie, Państwo, sami:

 

Dzień pierwszy

„Sylaboratorium”, czyli jak śmiać się z powszechnego zwyczaju gromadzenia  mądrych słów (często wypowiadanych przez „niemądrych” ludzi). Dzieci – twórcami zabawnych, bo zupełnie niepotrzebnych neologizmów…